Od marca 2025 roku w ramach projektu ruszamy z szeroko zakrojonymi badaniami naukowymi, których celem jest lepsze dostosowanie szkolnictwa wyższego do potrzeb osób z trudnościami natury ASD i ADHD.

O czym są nasze badania?
Chcemy lepiej zrozumieć, jakie wyzwania napotykają osoby neuroatypowe w systemie edukacji wyższej i co możemy zrobić, aby uczelnie stały się bardziej dostępne i przyjazne dla wszystkich.
W tym celu przeprowadzimy dwie fale badań ilościowych oraz pogłębione analizy jakościowe:
- Pierwsza fala badań ilościowych – szeroko zakrojona ankieta wśród 1000 osób, w tym studentów i absolwentów z trudnościami natury ASD i ADHD oraz grupy kontrolnej. Na tym etapie skupimy się na identyfikacji kluczowych barier i potrzeb edukacyjnych.
- Badania jakościowe – wywiady indywidualne oraz grupowe z ekspertami i studentami, by dogłębnie przeanalizować wyniki pierwszej fali badań ilościowych.
- Druga fala badań ilościowych – po analizie dotychczasowych wyników przeprowadzimy kolejną serię ankiet, by potwierdzić wcześniejsze wnioski i zaproponować konkretne rozwiązania.

Weź udział w pierwszej fali badania!
Zapraszamy do udziału w badaniu dotyczącym dostępności uczelni wyższych dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, ze szczególnym uwzględnieniem osób neuroatypowych (w tym ASD i ADHD). Nasze badanie skierowane jest do:
- studentów aktualnie uczących się,
- absolwentów, którzy ukończyli studia nie więcej niż 10 lat temu,
- osób, które niedawno przerwały lub porzuciły studia.
Celem projektu „Nauka dla wszystkich” (Nr NdS-II/SN/0466/2023/01) jest szczegółowa analiza stanu edukacji wyższej w Polsce, optymalizacja warunków nauczania oraz zapewnienie równego dostępu do edukacji wszystkim osobom, ze szczególnym naciskiem na osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Osoby z diagnozą
(lub samo-diagnozą/podejrzeniem ASD/ADHD):
Osoby bez diagnozy
(samodiagnozy) ASD/ADHD:
Termin zakończenia badania: 28.03.2025 r.
Badanie realizuje Korporacja Badawcza Pretendent sp. z o.o. na zlecenie Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa IIfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
